Készülhetünk akár életünk első maratonjára, vagy az olimpiára, de az is lehet, hogy most épülünk fel a Covid-fertőzésből és már tervezzük az edzések újrakezdését. Minden esetben ajánlott tisztában lennünk szervezetünk aktuális állapotával. A PostCovid néven ismert tünetegyüttes most külön aktualitást ad annak, hogy odafigyeljünk testünk jelzéseire.
A teljesítménydiagnosztikai vizsgálatok alkalmával pontos képet kapunk a szervezetünk:
- állóképességéről,
- terhelhetőségéről,
- anyagcseréjéről.
Fény derülhet szív-érrendszeri problémákra, tüdőbetegségre és támpontokat kaphatunk arra, hogy mekkora terheléssel érhetjük el a kívánt eredményt. Mivel a vizsgálatok azonos körülmények között végezzük, így megismételhetőek, ezáltal a fejlődés mértéke is nyomon követhető.
Kinek ajánljuk?
- Mindenkinek, aki SarsCov-2 fertőzésen esett át. Kiemelt célunk a Covid utáni szövődmények felderítése, Covidon átesett sportolók visszatérésének segítése.
- Sérülések vagy hosszabb kihagyás után a sportba történő visszatérés támogatásaként.
- Alacsony terhelhetőség, fáradékonyság esetén.
- Szív-, tüdőbetegség gyanúja esetén.
- Bárkinek, aki kíváncsi, hogy milyen teljesítményre képes.
- Amatőr, fél-profi, profi sportolóknak versenyre történő felkészüléshez, alapozás előtt és után, edzésmunka eredményének objektivizálására, rendszeres utánkövetésre.
- Edzőknek versenyekre történő válogatáshoz, aktuális forma igazolására, fejlődés követésére.
- Azoknak, akik a munka és a család mellett saját kedvtelésükért sportolnak.
Mi történik, ha felkeresi rendelésünket?
Az első találkozás alkalmával részletes állapotfelmérés, fizikális felmérés zajlik, ahol megállapítjuk, milyen személyre szabott eljárás mentén végezzük a vizsgálatokat.
Ez nagyon fontos, mert a terheléses és teljesítménydiagnosztikai vizsgálatok teljesen egyénre szabottak, mivel nem vagyunk egyformák:
- különböző az edzettségi állapotunk,
- mások a céljaink,
- különböző betegségekben szenvedünk.
Sportolók esetében szintén részletes kérdőíves és fizikális vizsgálatok után a sportágtól, sportolás szintjétől, rendszerességétől függően közösen dolgozzuk ki az elérendő célokat. Ezek ismeretében zajlik majd a személyre szabott komplex állóképességi vizsgálat.
Természetesen a vizsgálatok után, az eredmények ismeretében részletes szóbeli és írásos szakorvosi kiértékelést kap páciensünk. Sportolók esetében ez kiegészül részletes szakmai magyarázattal, melyre a sportoló mellett igény szerint bevonjuk az edzőt is.
Milyen szakmai és technikai háttérrel rendelkezünk?
Szakorvosaink 15 éves klinikai tapasztalattal felvértezve vállalkoznak a sportorvoslás, az aneszteziológia, az intenzív terápia területeit átölelő magas színvonalú orvosi ellátásra. Ez a szakorvosi tudás, igény esetén kiegészülhet komplex laborvizsgálati vagy kardiológia háttérrel is. Természetesen megoldható a sportsérülések kezelése, vagy a fájdalom csökkentésére kidolgozott terápiák összeállítása is.
Ezt az orvosszakmai tudást egészítik ki az egész Dél-Alföldi régióban kiemelkedő, ultramodern sportorvosi és teljesítménydiagnosztikai eszközök, berendezések.
Laborunkban a jelenleg ismert egyik legmodernebb, magyar szabadalommal rendelkező spiroergometriás rendszert használjuk kerékpár és futószalag ergométerrel. Spiroergográfia használatakor nemcsak az elvégzett munkát mérjük pontosan, hanem a légzés teljesítményét, több légzésfunkciós paramétert, mint például az oxigén felhasználást és a szén-dioxid kibocsátást, ezzel párhuzamosan az aerob és anaerob küszöböt, pH-t is meghatározzuk.
A terheléses vizsgálat alatt 12 elvezetéses EKG segítségével rögzítjük a szív működését, így megkapjuk a pulzusszámot, illetve az esetleges ritmuszavarok is megmutatkoznak.
Az erre a célra kialakított körülmények lehetővé teszik a mérőhelyiség légcseréjét, hőszabályozását, ami a pontos kalibráció és az eredmények összehasonlíthatósága miatt is létfontosságú.
Az sportorvosi jellegű vizsgálatok elengedhetetlen eszköze az ultrahang-berendezés (GE Versana Active), hiszen gyakran van szükség egy előzetes szívultrahang vizsgálatra is, mely természetesen az orvosi műszerpark része.
Milyen lépésekből állnak a teljesítménydiagnosztikai vizsgálatok?
Első alkalom:
- kérdőív kitöltés,
- személyes konzultáció, anamnézis felvétel,
- TESTÖSSZETÉTEL MÉRÉS INBODY GÉPPEL, KIÉRTÉKELÉS ORVOS ÁLTAL,
- részletes fizikális vizsgálat,
- vérnyomás és vércukor mérés,
- nyugalmi EKG vizsgálat,
- szükség esetén tájékozódó szívultrahang vizsgálat,
- szükség esetén vérvétel,laborvizsgálat (az ár NEM tartalmazza- egyénre szabott)
- szakorvosi konzultáció: terheléses vizsgálat megtervezése.
Második alkalom:
- terheléses vizsgálat elvégzése az első felmérés alapján,
- egészséges szervezet esetén ez az állapotfelmérés után azonnal is megtörténhet,
- 12 elvezetéses EKG felhelyezése,
- arcmaszk felhelyezése, vérnyomásmérő felhelyezés,
- nyugalmi laktátszint mérés,
- az adott protokoll beállítása,
- mérés elvégzése,
- levezetés, majd tusolás, öltözés,
- részletes szakorvosi kiértékelés igény esetén azonnal.